31-03-2020 r.

Co dalej z przetargami KOWR?

Wielkopolska Izba Rolnicza w obliczu sytuacji epidemiologicznej w kraju apeluje do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wprowadzenie bezwzględnej możliwości przeprowadzania przetargów ograniczonych ofertowych na wszystkie nieruchomości rolne Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przeznaczone do dzierżawy.

W piśmie WIR zwraca uwagę, iż w Wielkopolsce od ubiegłego roku przetargi ofertowe odbywają się od średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w województwie, tj. na dzień dzisiejszy od 13,99 ha. W związku z powyższym większość organizowanych przetargów ograniczonych dla wielkopolskich rolników ma charakter licytacyjny, w których bierze udział znaczna ilość rolników. Niestety zasoby lokalowe OT KOWR w Poznaniu nie zapewniają warunków do zachowania zasad ostrożności sanitarno-epidemiologicznej. Sytuacja stanowi zagrożenie nie tylko dla uczestników przetargów i ich rodzin, ale również dla pracowników KOWR prowadzących przetarg. Stanowi to ogromne zagrożenie dla ciągłości funkcjonowania Oddziału oraz dla funkcjonowania gospodarstw rolnych osób uczestniczących. Dynamika wzrostu zachorowań jest bardzo duża, co zwiększa z każdym dniem prawdopodobieństwo wystąpienia koronawirusa zarówno wśród rolników jak i pracowników KOWR.

W tak trudnej sytuacji w jakiej znajdujemy się obecnie, należy naszym zdaniem przedsięwziąć maksymalne środki ostrożności i zniwelować możliwość kontaktów pomiędzy rolnikami a urzędnikami. WIR apeluje więc o rozważenie możliwości organizacji przetargów ograniczonych ofertowych na dzierżawę nieruchomości rolnych ZWRSP.

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie www.kowr.pl przetargi zaplanowane w dniach 25-27 marca 2020 r. zostały odwołane, natomiast w sprawie przetargów na dzierżawę lub sprzedaż nieruchomości Zasobu w okresie 30.032020 – 11.04.2020 konieczny jest kontakt z właściwym Oddziałem Terenowym KOWR.

Dane kontaktowe do Oddziału Terenowego KOWR w Poznaniu:
tel. (61) 856-06-01, e-mail: poznan@kowr.gov.pl.
Oddział czynny jest w dni robocze w godz. 7:30 - 15:30

Biuro WIR

Powrót