09-04-2020 r.

Usuwanie folii i innych odpadów rolniczych – realizacja programu


W ubiegłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków dla gmin na dofinansowanie usuwania folii rolniczej i innych odpadów pochodzących z produkcji rolniczej. Wielkopolska Izba Rolnicza informowała rolników oraz gminy o tym programie. Między innymi dzięki naszemu zaangażowaniu ponad 100 gmin z Wielkopolski złożyło wnioski. [ Pobierz listę ]

Z uzyskanych aktualnie informacji wynika, że dla wszystkich wnioskujących wystarczy środków na refundację z budżetu przeznaczonego na ten cel. Do tej pory rozpatrzono około 50 % złożonych wniosków i podpisano bądź jest w trakcie podpisanie umów z gminami. Pozostała część wniosków jest w trakcie weryfikacji.

Foto: Erich Westendarp z Pixabay

Dofinansowanie z NFOŚiGW obejmuje dotację do 100% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć iloczynu 500 zł i wyrażonej w Mg masy odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach oraz typu Big Bag unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi w ramach przedsięwzięcia.

Wielkopolska Izba Rolnicza jeszcze w październiku ubiegłego roku wystosowała pismo do Ministra Ochrony Środowiska zawierające konstruktywne uwagi co do zasad wdrażania tego bardzo potrzebnego programu w przyszłości. Uwagi te były słuszne, gdyż wiele gmin zwraca uwagę na to, iż środki przyznane na odbiór folii nie do końca mogą pokrywać poniesione koszty. Określona stawka jest zbyt niska. Mamy sygnały, że dotacja w wysokości 500 zł/t nie pokryje kosztów zbiórki i utylizacji tego rodzaju odpadów, nawet od gmin, które podpisały już umowy. Jak sugerowaliśmy wcześniej - zbieranie odpadów pochodzących z działalności gospodarczej nie leży w kompetencjach gmin w związku z czym z powodów formalnych nie mogą one ponosić żadnych kosztów związanych z takim działaniem.

Z uzyskanych informacji od gmin w województwie wielkopolskim, które złożyły wniosek, wynika iż większości z nich wnioski rozpatrzono pozytywnie, przeszły etap weryfikacji i czekają na podpisanie umów, a niektóre gminy, jak na przykład Grabów nad Prosną rozpoczęły już akcję zbierania folii.

Magdalena Kołodziejek

Przeczytaj także:
Artykuł z listopda 2019 pt. Aktualny stan realizacji programu usuwania folii rolniczej

Powrót