21-07-2020 r.

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa na apel WIR
o wsparcie branży drobiarskiej


W pierwszych dniach kwietnia sytuacja w branży drobiarskiej uległa gwałtownemu pogorszeniu. Cena żywca kurcząt rzeźnych wynosiła wtedy średnio 1,93 zł/kg, a i tak producenci drobiu mieli problem z jego zbyciem. W połowie maja Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła do Premiera RP Mateusza Morawieckiego z apelem o wsparcie finansowe producentów drobiu, którzy zmuszeni zostali do sprzedaży swojej produkcji ze znaczną stratą. Apelowaliśmy także o wprowadzenie systemowych rozwiązań stabilizujących ceny skupu produktów rolnych. [Przeczytaj pismo]

Po dwóch miesiącach otrzymaliśmy odpowiedź podpisaną przez Dyrektora Departamentu Przetwórstwa i Rynków Rolnych w MRiRW Waldemara Gubę. W piśmie zwrócono uwagę, że zgodnie z zgodnie z artykułem 38q ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych, dostarczenie produktów rolnych wymaga zawarcia pisemnej umowy, zapisy te obejmują także sektor mięsa drobiowego. Ministerstwo Rolnictwa uważa, że wielu producentów żywca drobiowego nie dopełniło tego obowiązku. W konsekwencji producenci, którzy nie zawarli umów mieli ograniczone możliwości zbycia żywca i niekorzystne warunki finansowe. Ministerstwo zwraca uwagę, że jeśli rolnik zawrze taką umowę, to jej wypowiedzenie bądź zmiana warunków np. finansowych, może zostać zgłoszona do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że Prezes UOKiK wszczął postępowania sprawdzające podmioty z sektora rolno-spożywczego w zakresie terminowego wypłacania rolnikom należności. Zamierza także badać zasadność spadku cen skupu takich produktów jak drób, wieprzowina i warzywa oraz sprawdzić czy w okresie epidemii polityki handlowe i cenowe nie zmieniły się na niekorzyść mniejszych kontrahentów.

Odnosząc się do wskazywanej przez nas konieczności wprowadzenia systemowych rozwiązań stabilizujących ceny skupu produktów rolnych, zwrócono uwagę, że rolnicy za wyjątkiem przedstawicieli producentów owoców i warzyw, negatywnie podeszli do utworzenia i wdrożenia w życie ustawy o funduszach ochrony przychodów rolniczych, nie mniej jednak istnieją podstawy, aby wznowić prace nad projektem tej ustawy.

W piśmie poinformowano również o trwających pracach związanych z opracowaniem rozporządzenia wykonawczego dotyczącego wyjątkowego tymczasowego wsparcia dla rolników i MŚP szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19. Zaplanowane wsparcie obejmie także sektor drobiarski.

Opracowanie: Maria Deresińska

Powrót