03-08-2020 r.

KOWR nie czuje się członkiem spółek wodnych


Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, realizując wniosek Walnego Zgromadzenia WIR zgłoszony przez Radę Powiatową Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Chodzieży w sprawie nieuiszczania składek na rzecz spółek wodnych w sytuacji, gdy grunty są we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, skierował pismo w tej sprawie do Dyrektora OT KOWR w Poznaniu.

Z uwagi na fakt, iż obszar działania spółek obejmuje grunty rolników indywidualnych, spółdzielnie produkcyjne, lasy państwowe, oraz grunty po byłych państwowych gospodarstwach rolnych, obecnie administrowanych w imieniu Skarbu Państwa przez KOWR. Zgodnie ze statutami spółek wodnych – członkiem spółki wodnej jest właściciel lub użytkownik gruntów objętych działalnością spółki, który został przyjęty lub włączony do spółki oraz następca prawny przejmujący prawa i obowiązki członka spółki.

Zgodnie z art. 5 w związku z art. 1 i 2 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest następcą Państwowych Gospodarstw Rolnych w sprawowaniu praw i obowiązków właścicielskich w imieniu Skarbu Państwa. Dlatego też zdaniem rolników członków samorządu rolniczego zasadna wydaje się zapłata składek melioracyjnych do właściwych terytorialnie spółek wodnych.

Jednak KOWR OT w Poznaniu podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko, zgodnie z którym nie jest następcą prawnym PGR w spółkach wodnych wobec czego nie przysługuje mu status członka tych organizacji. W rezultacie nieuprawnionym pozostaje domaganie się przez spółki wodne zapłaty składki członkowskiej przez KOWR. Na potwierdzenie swojego stanowiska KOWR przytoczył wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia sygn. akt I ACa 709/2007. Równocześnie KOWR podaje, że podstawą prawną do partycypacji w kosztach utrzymania urządzeń wodnych spółek wodnych może być art. 454 ust. 1 ustawy – Prawo wodne.

Zgodnie z tym przepisem jeżeli osoby fizyczne lub prawne niebędące członkami spółki wodnej oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej odnoszą korzyści z urządzeń spółki wodnej lub przyczyniają się do zanieczyszczenia wody, dla której ochrony spółka wodna została utworzona, są obowiązane do ponoszenia świadczeń na rzecz tej spółki. Wysokość i rodzaj tych świadczeń oraz terminy ich spełnienia ustala, w drodze decyzji, starosta.

W związku takim stanem prawnym istnieje możliwość wnioskowania przez spółki wodne do starostw o wydanie decyzji, która zobowiąże KOWR do określonych świadczeń na rzecz spółki wodnej.

Zamieszczamy również opracowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą przykładowy wniosek do Starosty w sprawie ustalenia świadczeń na rzecz spółki wodnej. Druk ten nie stanowi obowiązującego wzoru.

Opracowanie Biuro WIR

Powrót